ÖĞRENCİ BURS PROJESİ

Anasayfa Projelerimiz ÖĞRENCİ BURS PROJESİ
Bağış Tutarını giriniz
Sepete Ekle
Bağış Yap

Proje Hakkında

Eğitim sektörü, ulusların entelektüel ve kültürel güvenliğini sağlayan ve günlük bilgi ihtiyaçlarını karşılayan stratejik bir sektör olarak kabul edilir. Bu nedenle işgal güçleri Kudüs halkının doğal olarak İslam ve Arap çevresine aidiyetlerinin sürekliliğini sağlayan ve kimliklerini koruyan bağımsız bir eğitim sitemine sahip olmalarını engellemek için her türlü maddi ve manevi imkânlarını seferber ettiler. Nitekim bu amaç doğrultusunda Kudüs’te bulunan Arap okullarını çevreleyerek %60’ına hâkimiyet sağladılar. Bunların yanı sıra Kudüs’teki Arap üniversitelerini zayıflatmak için iş gücü piyasasında bu üniversitelerin tanınırlığını ve denkliğini ortadan kaldırarak çetin bir mücadele vermektedir. Bu mücadele Üniversitelerin kapanmasına veya işgal kuvvetlerinin eğitim sistemine adapte olmasına sebebiyet vermektedir.

Kudüs’te artan yoksulluk oranını, Arap üniversitelerine yönelik artan kutuplaşmalar ile ele almalıyız. Nitekim iş istihdam fırsatlarının çok olması ve diplomayı hızlı bir şekilde elde etme fırsatı gibi işgal güçleri tarafından sunulan imkânların büyüklüğü buna sebebiyet vermektedir.  Psikolojik sorunları aşarak bir arada yaşama mantığını aşamalı olarak uygulamak dışlanma politikası yerine çevreleme politikasına dayanmaktadır. Bundan dolayı Kudüs’te eğitim sektörüne hızlı bir şekilde destek sağlamak Kudüslü gençleri, öğrencileri ve halkı Yahudi eğitim sistemine katılmaktan korumak için en öncelikli ve en önemli meselelerden birisidir. 

 

Projenin Açıklaması

Bu proje Kudüs Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde eğitim gören 124 öğrencinin lisans düzeyindeki eğitim harcını karşılamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda proje, ailelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı eğitimlerini devam ettiremeyen başarılı öğrencilere de destek sağlayacaktır. Bu vesileyle ilerde Kudüs’te eğitim sektörünün kalkınmasına katkıda bulunacak İslami ilimlerden mezun olmuş bir grup öğrenciyi eğitimlerini tamamlama noktasında desteklemiş olacağız.

 

Aylık Katkı Bedeli    : 200 TL